شریفی به فارس خبر داد:
 
محرومیت 6 ماهه تا 3 ساله برای ملی‌پوشان متخلف فوتبال

خبرگزاری فارس: رئیس كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال از محرومیت 6 ماهه تا 3 ساله برای ملی‌پوشان متخلف خبر داد.


مجتبی شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد برخورد ناشایستی كه بازیكنان ملی‌پوش از جمله مهرزاد معدنچی در دیدار تداركاتی با بوسنی انجام دادند، عنوان كرد: دوستان مطبوعاتی مكررا این سئوال را از بنده می‌پرسند اما باید بگویم به دلیل وجود خلاء در آیین‌نامه انضباطی ما به عنوان فدراسیون ملی اجازه ورود در تخلفات بازیكنان در مسابقات تیم ملی را نداریم. این مسابقات یا تحت نظر AFC و یا فیفا برگزار می‌شود و با توجه به استعلامی كه كردم كمیته انضباطی نمی‌تواند به مباحث انضباطی مسابقات ملی در پس قاره‌ای یا جهانی ورود كند.
وی ادامه داد: در مسابقات بین‌المللی هر نهادی كه برای مسابقات ناظر می‌فرستد همان ساختار یا نهاد هم در مورد مسائل انضباطی تصمیم‌گیری می‌كند. یعنی در مسابقات قاره‌ای، كنفدراسیون فوتبال آسیا( AFC) و در رقابت‌های جهانی، فیفا به این مسائل ورود می‌‌كند.
رئیس كمیته انضباطی تصریح كرد: برای حل این معضل و اینكه كمیته انضباطی نیز حق ورود و تصمیم‌گیری در این مسائل را داشته باشد و در حقیقت موضع سكوت و انفعال كمیته انضباطی را بشكنیم در آیین‌نامه انضباطی جدید مواردی را لحاظ كردیم. این موارد به عنوان تخلف حرفه‌ای بازیكنان در بازی‌های ملی عنوان شده است.
شریفی یادآور شد: تخلف حرفه‌ای به این معنا است كه اگر بازیكنان در دیدارهای ملی، شأن فوتبال، تیم ملی و حیثیت ورزشی كشور را خدشه‌دار كند تخلف از اخلاق حرفه‌ای محسوب شده و با بازیكن، سرپرست و یا مربی كه چنین رفتاری را انجام دهد بعد از تصویب آیین‌نامه جدید برخورد می‌كند.
وی تأكید كرد: در مسابقات ملی كه در سطح قاره‌ای و جهانی برگزار می‌شود باز هم AFC و فیفا مسائل انضباطی را پیگیری می‌كند اما كمیته انضباطی از بعد تخلف حرفه‌ای حق ورود به مسائل انضباطی ملی‌پوشان را پیدا می‌كند. بر این اساس بین 6 ماه تا 3 سال محرومیت برای ملی‌پوش متخلف در نظر خواهیم گرفت كه البته در مورد ملی‌پوشان متخلف اشد مجازات (3 سال) در نظر گرفته خواهد شد.
رئیس كمیته انضباطی در تعریف اخلاق حرفه‌ای اظهار داشت: بازیكن، مربی،‌ سرپرست و دست‌اندركاران در زندگی اجتماعی و غیر فوتبالی هم اگر مرتكب اعمالی شوند كه با شأن ورزشكار حرفه‌ای منافات داشته باشد و موجب بدبینی به تیم، نهادهای مرتبط، سازمان فوتبال و فدراسیون فوتبال شود یعنی آنكه اخلاق حرفه‌ای را رعایت نكرده و توبیخ و جریمه كه همان محرومیت 6 ماه تا 3 سال برای متخلفین است برای آنها در نظر گرفته می‌شود.